ماجرای زبان آموزانی که نقشه دارن اما مصالح ندارن !

فرض کنید یک نقشه عالی برای ساخت یک بُرج داشته باشیم که توسط بهترین مهندسین ممکن ، طراحی شده ، خُب در گام بعدی ، باید طبق نقشه و ساختاری که به بهترین شکل طراحی شده ، شروع به ساخت برج کنیم ، در این مرحله نیاز به چی داریم ؟

مصالح

اگر مصالح ( آجر ، سیمان ، تیرآهن و … ) نداشته باشیم ، آیا بهترین نقشه و ساختار طراحی شده ، کوچکترین اثری در ساخته شدن برج مَدِ نظر ما داره ؟

مسلماً نه !

در خصوص یادگیری زبان انگلیسی هم ، حتی اگر ما به عالی ترین شکل ممکن ، به گرامر و دستور زبان انگلیسی مسلط باشیم ، اما لغت های ضروری و پرکاربرد زبان انگلیسی رو بلد نباشیم ، آیا میتونیم لب از لب باز کنیم و حرف بزنیم ؟!

سالهای سال ، در دوران مدرسه و دانشگاه ، با بکار گیری روش های سُنَتی و ناکارآمد آموزشی ، به ما گرامر و دستور زبان انگلیسی رو آموزش دادن ( که البته گرامر و دستور زبان هم باید با تکرار و تمرین و بدون آموزش مستقیم ، ملکه یِ ذهن ما بشه ، نه از راه خوندن کتابهای متعدد گرامر زبان انگلیسی ! ) ،

اما دریغ از آموزش منسجم ، کاربردی و واقعی لغت های ضروری زبان انگلیسی !

یعنی در تمام طول این سالها ، سیستم آموزشی ، به طور ناخواسته ، با نهایت ظلم و جَفا در حق زبان آموزان ، فقط تلاش کرده زبان آموزان رو به داشتن ساختار و نقشه ای عالی برای ساخت بُرجِ تسلط به زبان انگلیسی ، مجهز کنه ،

بدون اینکه بخواد فکری هم به حال تجهیز زبان آموزان به اصلی ترین قسمت ماجرا که مصالح ساخت این برج هستند ( یعنی لغت های ضروری و پرتکرار زبان انگلیسی ) کنه !

حتی تصور ساخت برج هم ، با داشتن عالی ترین نقشه و ساختار اما بدون مصالح ! خنده داره

همون قدر خنده داره که تصور کنیم با مجهز بودن به بهترین تفنگ دنیا ، بدون تیر ! بتونیم شلیک کنیم و به هدف بزنیم !

همون قدر خنده داره که تصور کنیم با مجهز بودن به بهترین کمان دنیا ، بدون تیر ! بتونیم تیراندازی کنیم و به هدف بزنیم !

و همون قدر خنده داره که تصور کنیم با مجهز بودن به بهترین دستور آشپزی دنیا ، بدون وجود مواد اولیه یِ پخت خوراک ، بتونیم آشپزی کنیم !

مجهز شدن به گرامر و دستور هر زبانی ، خیلی خوبه اما به شرط اینکه ، حتماً و حتماً به اساسی ترین رُکن اون زبان ، یعنی لغت های ضروری و پرتکرار هم ، مجهز بشیم و دیگه مجبور نباشیم هِی آب در هاون بکوبیم و در نهایت هم از یادگیری زبان انگلیسی ، مأیوس بشیم !

در وبسایت ” اول لغت ” ، این دغدغه ، از تمام جوانب ، مورد بررسی قرار گرفته و حل و فصل شده :

تا زمانی که به دایره ای مناسب از لغت های ضروری و پرتکرار زبان انگلیسی ، مجهز نباشیم ، یادگیری زبان انگلیسی ، فقط در حد رویا و حرف ، باقی می مونه !

اما زبان آموزانِ هدفمندِ وبسایت ” اول لغت ” ، برای رسیدن به اهداف عالی و درخشان خودشون، فقط رویا پردازی نمیکنن ، بلکه دست به عمل میزنن و اقدام میکنن تا با روش استاندارد ، اصولی و لذتبخشِ نِمانِک mnemonic ، در سریع ترین زمان ممکن ، به دایره ای مناسب از لغت های ضروری و پرکاربرد زبان انگلیسی ، به آسونی ، با لذت و برای همیشه ، مسلط بشن 🙂

این مقاله توسط وبسایت ” اول لغت “ به رشته تحریر درآمده و حاصل مطالعات ، تحقیقات ، پژوهش ها و تجربیات ” اول لغت “ می باشد ، لطفاً هنگام به اشتراک گذاری این مقاله ، منبع www.avvalloghat.com را ذکر فرمایید تا مسیر مطالعه و پژوهش در راستای آگاه سازی و روشنگری، همچنان زنده و پویا باقی بماند 🙂دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *